W powszechnej opinii, gitara elektryczna stanowi wyższy poziom wtajemniczenia, dostępny dla muzyków, którzy zdobyli już pierwsze szlify. W praktyce okazuje się jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby naukę gry rozpocząć właśnie na takim wariancie. Należy jednak poznać kilka podstawowych pojęć, które nie występują w przypadku gitary akustycznej. Jednym z nich jest potencjometr logarytmiczny.
Zanim omówione zostanie wykorzystanie tego elementu, należy najpierw odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie – czym właściwie jest potencjometr? Pod tą nazwą kryje się specyficzny rodzaj rezystora, którego zadaniem jest regulacja prądu lub napięcia w urządzeniach elektrycznych, w tym także w gitarach. Jego charakterystyczną cechą jest możliwość regulacji oporności, od zera do wartości przewidzianej w specyfikacji technicznej.
Różnice między potencjometrem logarytmicznym a liniowym
Do regulacji głośności gitary elektrycznej, stosowane są dwa rodzaje potencjometru – logarytmiczny i liniowy. Pierwszy z nich umożliwia płynną regulację poziomu głośności w całym zakresie swojej pracy. Z kolei potencjometr liniowy, daje efekt jedynie w części skali, przewidzianej w specyfikacji technicznej. Nie ma to żadnego wpływu na jakość dźwięku, jednak na poziom głośności – już tak.
Na który wariant warto się zdecydować? To już zależy od indywidualnych upodobań, jednak osoby początkujące, powinny posługiwać się potencjometrem logarytmicznym, jako łatwiejszym do opanowania.