Przetworniki gitarowe występują w różnych wersjach. Magnetyczny pickup sprawdzi się w celu nagłośnienia gitary elektrycznej, chociaż może on też z powodzeniem być stosowany jako element nagłośnienia gitary elektroakustycznej. Co warto o nich wiedzieć?
Przetworniki gitarowe jako element niebanalnego nagłośnienia
Pickup magnetyczny nie zapewnia pełnego obrazu brzmienia danego instrumentu w pojedynkę, ponieważ jego działanie polega na zbieraniu brzemienia drgających strun gitary akustycznej. Jak wiadomo, składową źródła brzmienia są wibracje pudła gitary, a więc przetwornik nie uczestniczy w transmitowaniu owej składowej do systemu nagłośniowego. Na brzmienie gitary składa się oddziaływanie wibrujących strun. Wpływ na to mają z kolei: system żebrowania, rodzaj drewna z jakiego został wykonany instrument.
Są również dostępne przetworniki gitarowe z funkcją mikrofonowania, które pozwalają na przenoszenie dźwięku gitary w sposób bardziej naturalny. Sprawdza się to szczególnie, jeśli gitarzysta chce za ich pomocą efektywniej przekazać efekty stosowania perkusyjnych technik. Funkcja mikrofonowania sprawia zaś, że można dobrze usłyszeć dźwięk nawet przy uderzeniach perkusyjnych w pudło gitary akustycznej. Przetworniki bez funkcji mikrofonowania są zazwyczaj znacznie tańsze oraz prostsze w budowie. Warto zainwestować w przetworniki magnetyczne, dzięki którym można uzyskać dźwięk, który zbierany jest nie tylko ze strun, ale również z pudła gitary.