Zaklinacz deszczu – co to takiego?

Pod tym oryginalnym zwrotem kryje się nazwa instrumentu muzycznego, który najbardziej popularny jest (i był) w krajach Ameryki Południowej, m.in. Chile. Zaklinacz deszczu ma nietypowe brzmienie, przez grających i słuchających określane „urokliwym” i „pierwotnym”.

Wykorzystanie zaklinacza deszczu

Dzięki charakterystycznemu brzmieniu kija deszczowego możliwe jest stworzenie kompozycji przypominających tło południowoamerykańskich rytuałów, świeżych a jednocześnie przywodzących na myśl bardzo dawne czasy przed powstaniem cywilizacji. Nawet nazwa wskazuje na powiązania z tubylczymi szamanami lub magami z dżungli, którzy posługiwali się tym instrumentem w celu przywołania zbawczych opadów. Obecnie nie spotyka się praktycznie traktowania kija deszczowego (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_kije-deszczowe-881.html) jako magicznego przedmiotu, ale jak najbardziej można go wykorzystać do tworzenia klimatu.

Instrument w praktyce

Zdecydowanie kij deszczowy – a właściwie jego brzmienie – nie będzie pasował do każdego rodzaju muzyki. Miękkie, nieco dudniące lub wibrujące dźwięki sprawdzą się jednak jako żywe tło etnicznych kompozycji. Przeważnie jest to instrument towarzyszący, akompaniujący, bardzo rzadko główny. Może świetnie podkreślać perkusję bądź czyste dźwięki innych instrumentów, a nawet śpiewu. Kij deszczowy używany jest przez amatorów, profesjonalistów, często twórców muzyki filmowej oraz podkładów instrumentalnych służących jako ilustracje do różnych klimatycznych scen. Nie jest przytłaczający, ale łatwy do rozpoznania wśród powiązanych brzmień etnicznych instrumentów.