Pod tym oryginalnym zwrotem kryje siÄ™ nazwa instrumentu muzycznego, który najbardziej popularny jest (i byÅ‚) w krajach Ameryki PoÅ‚udniowej, m.in. Chile. Zaklinacz deszczu ma nietypowe brzmienie, przez grajÄ…cych i sÅ‚uchajÄ…cych okreÅ›lane „urokliwym” i „pierwotnym”.
Wykorzystanie zaklinacza deszczu
Dzięki charakterystycznemu brzmieniu kija deszczowego możliwe jest stworzenie kompozycji przypominających tło południowoamerykańskich rytuałów, świeżych a jednocześnie przywodzących na myśl bardzo dawne czasy przed powstaniem cywilizacji. Nawet nazwa wskazuje na powiązania z tubylczymi szamanami lub magami z dżungli, którzy posługiwali się tym instrumentem w celu przywołania zbawczych opadów. Obecnie nie spotyka się praktycznie traktowania kija deszczowego (https://drumcenter.pl/pol_m_Perkusjonalia_kije-deszczowe-881.html) jako magicznego przedmiotu, ale jak najbardziej można go wykorzystać do tworzenia klimatu.
Instrument w praktyce
Zdecydowanie kij deszczowy – a wÅ‚aÅ›ciwie jego brzmienie – nie bÄ™dzie pasowaÅ‚ do każdego rodzaju muzyki. MiÄ™kkie, nieco dudniÄ…ce lub wibrujÄ…ce dźwiÄ™ki sprawdzÄ… siÄ™ jednak jako żywe tÅ‚o etnicznych kompozycji. Przeważnie jest to instrument towarzyszÄ…cy, akompaniujÄ…cy, bardzo rzadko główny. Może Å›wietnie podkreÅ›lać perkusjÄ™ bÄ…dź czyste dźwiÄ™ki innych instrumentów, a nawet Å›piewu. Kij deszczowy używany jest przez amatorów, profesjonalistów, czÄ™sto twórców muzyki filmowej oraz podkÅ‚adów instrumentalnych sÅ‚użących jako ilustracje do różnych klimatycznych scen. Nie jest przytÅ‚aczajÄ…cy, ale Å‚atwy do rozpoznania wÅ›ród powiÄ…zanych brzmieÅ„ etnicznych instrumentów.