Jak pielęgnować płyty winylowe

Powrót do płyt winylowych obserwujemy na świecie od kilku lat. Coraz więcej zespołów i wykonawców wydaje nie tylko reedycje, ale także nowe albumy właśnie w takiej formie. Jeśli i my jesteśmy fanami tego typu rozwiązań warto zainteresować się tematem pielęgnacji płyt winylowych.

Za chwilę powiemy więcej o samym czyszczeniu płyt, warto jednak wspomnieć, że niebagatelny wpływ na to jak długo będziemy się cieszyć jakością dźwięku naszych płyt ma to gdzie je przechowujemy, czy korzystamy z foliowych koszulek chroniących okładki i czy płyty pozostają w standardowych papierowych koszulkach, czy też wymieniliśmy je na takie, które są powlekane folią antystatyczną. Po zadbaniu o wyżej wymienione kwestie, można przejść do tematu czyszczenia.

Pielęgnacja płyt winylowych na sucho

Praktycznie przed każdym użyciem płyty, po wyjęciu jej z koperty, powinno się ją przetrzeć w celu pozbycia się ładunków elektrostatycznych i kurzu. W tym celu warto skorzystać ze specjalnej szczoteczki z włókien węglowych. Szczoteczka taka może sobie jednak nie poradzić z poważniejszymi zabrudzeniami. Do tego typu, osadzonych głębiej w rowkach zabrudzeń służą szczoteczki powlekane aksamitem.

Istnieje również rozwiązanie łączące oba akcesoria, czyli szczoteczka zbudowana z dwóch rzędów włókien węglowych z poduszką z aksamitu między nimi. Na rynku są dostępne również specjalne wałki, przypominające te służące do zdejmowania sierści z ubrań, a nawet pistolety do neutralizacji ładunków elektrostatycznych.

Pielęgnacja płyt winylowych na mokro

Na czyszczenie https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/pielegnacja-plyt-i-igly-212.html na mokro warto zdecydować się, gdy płyta jest mocniej zabrudzona. Najprostszym rozwiązaniem tego typu jest specjalny płyn, który rozpyla się na powierzchni płyty i wyciera ściereczką.

Dużo bardziej rozbudowaną opcją są myjki do płyt analogowych, które w najprostszych ręcznych wersjach można dostać już od 200 zł. Podczas kąpieli z ich użyciem szczoteczki z naturalnego włosia delikatnie czyszczą całą powierzchnię płyty.

Similar Articles

Dzwonki z uchwytem –... Dzwonki instrument cieszy się popularnością nie tylko wśród najmłodszych, ale również osób dorosłych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy zastanowić się, jaki rodzaj sprawdzi się najlepiej.
Najważniejsze albumy jaz... Płyty winylowe są częścią sceny jazzowej od czasu ich pierwszej masowej produkcji w latach dwudziestych. Dźwięki z płyt winylowych są czyste i autentyczne, a jest coś szczególnego
Zalety gry na instrumenta... Każdy rodzic dba o prawidłowy i wszechstronny rozwój dziecka, stąd wysyłane są one na dodatkowe zajęcia sportowe czy też lekcje języka obcego. Coraz większa liczba rodziców wysyła
Gitara, a wilgotność po... Pomimo tego, że gitara jest jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych instrumentów i z tych też powodów cieszy się największa popularnością, to początkujący gitarzyści bardzo rzadko zwracają
Perkusja Gretsch Renown M... Marka Gretsch może pochwalić się niesamowicie długą historią działalności. Jej początki sięgają roku 1883, kiedy to w USA Fredrich Gretsch otworzył swój pierwszy sklep z bębnami. Aż
Hip-hop na winylach? Tak... Mówiąc o najbardziej udekorowanym hip-hopie, Cole nigdy nie zdobył Grammy. Król Dreamville był nominowany do siedmiu Grammy, ale nigdy nie wygrał.