Jak pielęgnować płyty winylowe

Powrót do płyt winylowych obserwujemy na świecie od kilku lat. Coraz więcej zespołów i wykonawców wydaje nie tylko reedycje, ale także nowe albumy właśnie w takiej formie. Jeśli i my jesteśmy fanami tego typu rozwiązań warto zainteresować się tematem pielęgnacji płyt winylowych.

Za chwilę powiemy więcej o samym czyszczeniu płyt, warto jednak wspomnieć, że niebagatelny wpływ na to jak długo będziemy się cieszyć jakością dźwięku naszych płyt ma to gdzie je przechowujemy, czy korzystamy z foliowych koszulek chroniących okładki i czy płyty pozostają w standardowych papierowych koszulkach, czy też wymieniliśmy je na takie, które są powlekane folią antystatyczną. Po zadbaniu o wyżej wymienione kwestie, można przejść do tematu czyszczenia.

Pielęgnacja płyt winylowych na sucho

Praktycznie przed każdym użyciem płyty, po wyjęciu jej z koperty, powinno się ją przetrzeć w celu pozbycia się ładunków elektrostatycznych i kurzu. W tym celu warto skorzystać ze specjalnej szczoteczki z włókien węglowych. Szczoteczka taka może sobie jednak nie poradzić z poważniejszymi zabrudzeniami. Do tego typu, osadzonych głębiej w rowkach zabrudzeń służą szczoteczki powlekane aksamitem.

Istnieje również rozwiązanie łączące oba akcesoria, czyli szczoteczka zbudowana z dwóch rzędów włókien węglowych z poduszką z aksamitu między nimi. Na rynku są dostępne również specjalne wałki, przypominające te służące do zdejmowania sierści z ubrań, a nawet pistolety do neutralizacji ładunków elektrostatycznych.

Pielęgnacja płyt winylowych na mokro

Na czyszczenie https://winylownia.pl/pl/menu/muzyka/akcesoria/pielegnacja-plyt-i-igly-212.html na mokro warto zdecydować się, gdy płyta jest mocniej zabrudzona. Najprostszym rozwiązaniem tego typu jest specjalny płyn, który rozpyla się na powierzchni płyty i wyciera ściereczką.

Dużo bardziej rozbudowaną opcją są myjki do płyt analogowych, które w najprostszych ręcznych wersjach można dostać już od 200 zł. Podczas kąpieli z ich użyciem szczoteczki z naturalnego włosia delikatnie czyszczą całą powierzchnię płyty.

Similar Articles

Klasyka i oryginalność ...
Winyl – dobry pomys... Ciężko czasem znaleźć coś takiego na prezent, co naprawdę wzbudzi zachwyt osoby obdarowanej. Taki prawdziwy, szczery zachwyt. Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, z kim tak
The Neighbourhood –...
Jak wybrać pierwszą per... Zakup pierwszej perkusji to duże przeżycie, ale też spore wyzwanie. Jak sobie z nim poradzić, nie mając doświadczenia gry na instrumencie? Na szczęście istnieje kilka kryteriów, które
Bęben Djembe i jego prze... Bęben djembe wywodzi się z Afryki, jest instrumentem muzycznym, który szczególnie rozpowszechnił się w zachodniej części pustynnego kontynentu. Jest to jednokielichowy bęben, którego membrana tworzona jest z
Gdzie kupować tanie winy... Kolekcjonowanie winyli to zajęcie dla melomanów kultywowane już od dobrych dziesięcioleci. Jednak na zgromadzenie pokaźnej kolekcji trzeba wydać niemałe pieniądze, dlatego miłośnicy „woskowych” krążków, mają zawsze dużą